“Czad i ogień” – pokazy na przemyskim Rynku

W dniu 10 września na przemyskim Rynku, Komenda Miejska PSP w Przemyślu razem z partnerami akcji: Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Przemyślu Spółka z o.o., Gminą Miejska Przemyśl, Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Przemyślu, Strażą MiejskąSzkołą Podstawową Nr 1 oraz przy wsparciu KW PSP w Rzeszowie, firmy Aisko – będącej przedstawicielem producenta czujników tlenku węgla, oraz producenta gaśnic firmy Gloria, w ramach Przemyskiego Święta Ulic, zorganizowała pokazy mające na celu przypomnienie o zagrożeniach związanych z nadchodzącym sezonem grzewczym. Akcję  społeczną “Czad i Ogień – obudź czujność” zapoczątkował jeszcze w roku 2016 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak – (źródło MSWiA) i ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych między innymi z tlenkiem węgla.

Podczas pokazów zaprezentowano wybuchy zbiorników ciśnieniowych (dezodoranty, kartusze gazowe) podgrzanych palnikami gazowymi, omówiono prawidłowe i nieprawidłowe sposoby gaszenia pożaru oleju (do gaszenia użyto zarówno rzeczy dostępnych w każdej kuchni jak i profesjonalnych koców gaśniczych oraz gaśnic). Kolejną prezentacją była reakcja ciekłego tlenu z palącą się substancja ropopochodną, a następnie krótkie pokazy związane z tym gazem. Najmłodsi po raz pierwszy w zyciu mogli zobaczyć jak wygląda ciekły tlen, jakie zagrożenia stwarza oraz przekonać się jak niska temperatura skroplonego gazu (-183 °C) wpływa na rzeczy w nim zanurzone. Pokaz przeprowadził funkcjonariusz Ośrodka Szkolenia KW PSP w Rzeszowie st. kpt. Ernest Janik. Na koniec przemyscy strażacy zaprezentowali pokaz prawidłowego gaszenia pożaru komory silnika samochodu osobowego przy użyciu gaśnic proszkowych oraz przedstawili sposoby ewakuacji osób poszkodowanych z rozbitych podczas wypadków pojazdów.

Celem całej akcji było między innymi przypomnienie mieszkańcom o codziennych zagrożeniach pożarowych, o sposobach radzenia sobie w trakcie ich występowania ale przede wszystkim o rodzajach zabezpieczeń, które może stosować każdy obywatel. Najbardziej skupiono się właśnie na tlenku węgla (zwanym potocznie czadem). “Przed rozpoczynającym się sezonem grzewczym chcemy uświadomić mieszkańców, że tlenek węgla może wydzielić się podczas normalnej pracy urządzeń grzewczych, że nie musi dojść do pożaru aby zatruć się tym gazem” – informował widzów kpt. Marcin Lachnik – dowódca JRG w Przemyskiej Komendzie – “(…) wszystkie wątki związane z tym zagrożeniem zostały szczegółowo omówione w bezpłatnym biuletynie wydanym przez MPEC” (do pobrania poniżej). Również na terenie całego miasta można zobaczyć banery ostrzegające o zagrożeniu związanym z czadem. Pamiętajmy, że tlenek węgla nazywany jest nie od parady “cichym zabójcą”.

Tlenek węgla – informacje

 

 

 

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KM PSP w Przemyślu do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kmprzemysl@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166764622