Ćwiczenia “LEŻAJSK 2016”

50 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach „Leżajsk2016”, które odbyły się 11 i 12 października na terenie powiatu leżajskiego.

Ćwiczenia składały się z dwóch części – pierwszego dnia zorganizowano ćwiczenie aplikacyjno – sztabowe realizowane w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w  Nowej Sarzynie.
Drugi dzień był przeznaczony na ćwiczenia w terenie, które podzielone zostały na trzy epizody.

EPIZOD I – wyciek substancji chemicznej na terenie Zakładów Chemicznych w  Nowej Sarzynie
EPIZOD II – zderzenie samochodów osobowych z cysterną
EPIZOD III – wypadek samochodu osobowego – utonięcie

Do epizodu III zadysponowany został między innymi zastęp Ratownictwa Wodnego z  Przemyśla – 4 strażaków miało za zadanie zmierzyć się z założeniem, które do samego końca było dla nich tajemnicą. Scenariusz tego epizodu zakładał, że  do zbiornika wodnego na terenie żwirowni w miejscowości Łętownia (koło Nowej Sarzyny) wpada samochód osobowy z 4 osobami w środku – dwie wydostają się na zewnątrz a dwie zostają uwięzione w tonącym pojeździe. Działania naszych płetwonurków polegały na odnalezieniu pojazdu pod wodą, zlokalizowaniu osób poszkodowanych oraz wyciągnięciu ich na powierzchnię. Działania utrudniały bardzo słaba widoczność pod wodą, opady deszczu jak i ogromne błoto, które wymagało podejmowania dodatkowych środków ostrożności.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KM PSP w Przemyślu do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kmprzemysl@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166764622