Krzyż “Zasługi za Dzielność” dla przemyskiego strażaka

18 października 2017 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia państwowe i nagrody finansowe funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Gratulował i dziękował „bohaterom naszych czasów, ludziom, którzy gotowi są poświecić własne życie i zdrowie, żeby ratować innych”. Minister podkreślił, że funkcjonariuszki i funkcjonariusze, swoimi czynami dowiedli, że stoją „na straży bezpieczeństwa, zdrowia i życia obywateli naszego kraju”. Wśród wyróżnionych znalazł się strażak przemyskiej komendy st. sekc. Krzysztof Lenart, który zimą wyciągnął mężczyznę z lodowatej wody. W sumie odznaczenia państwowe otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Natomiast 20 funkcjonariuszy ze służb podległych MSWiA odebrało nagrody finansowe. 

– “Prawie 90 procent Polaków twierdzi, że Polska jest krajem bezpiecznym, to jest Państwa zasługa” – powiedział minister Mariusz Błaszczak dziękując jednocześnie za służbę. Minister przypomniał, że zadaniem polskiego rządu jest stworzenie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków do pełnienia służby. Dlatego realizowany jest Program Modernizacji Służb Mundurowych, który przewiduje środki finansowe nie tylko na nowoczesny sprzęt, ale również na wyższe uposażenia. Niezależnie od programu rząd zatwierdził podwyżki dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota w wysokości 150 mln złotych. 

 

W uroczystościach wzięli też udział wiceministrowie Jarosław Zieliński i Jakub Skiba. St. sekc. Krzysztofowi Lenartowi towarzyszyła żona Teresa, Komendant Miejski PSP bryg. Adam Sosnowski oraz Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej kpt. Marcin Lachnik.

Oprócz przemyskiego bohatera Minister Krzyżem „Zasługi za Dzielność” odznaczył sześciu strażaków PSP:

asp. sztab. Robert Kołodziejski (woj. mazowieckie)
st. str. Norbert Wysocki (woj. mazowieckie)
mł. ogn. Łukasz Gumułka (woj. małopolskie)
st. kpt. Michał Masternak (woj. małopolskie)
st. kpt. Krzysztof Sułko (woj. małopolskie)
st. asp. Wojciech Dańda (woj. małopolskie)

Minister spraw wewnętrznych i administracji wręczył nagrody finansowe pięciu strażakom z województwa lubuskiego, łódzkiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i SP PSP w Bydgoszczy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się podczas działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków silnych wichur.

W sumie odznaczenia państwowe otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Natomiast 20 funkcjonariuszy ze służb podległych MSWiA odebrało nagrody finansowe.

W uroczystościach wzięli też udział wiceministrowie Jarosław Zieliński i Jakub Skiba, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz komendanci i przedstawiciele Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Więcej:
MSWiA
KG PSP
NOWINY24

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KM PSP w Przemyślu do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kmprzemysl@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166764622