Uroczysty apel w KM PSP w Przemyślu

4 października 2017. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji oddania do użytku nowo wybudowanego budynku garażowego wraz z myjnią i warsztatem naprawczym zrealizowanego w ramach środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” zainicjowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka.

Całkowita powierzchnia budynku to prawie 348 m kw. z czego największą część zajmuje pomieszczenie garażu, w którym umieszczonych zostanie część samochodów bojowych będących na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-gaśniczej w Przemyślu. 

Największą radość sprawi strażakom w pełni wyposażona myjnia samochodowa, ponieważ do tej pory musieli oni myć wszystkie pojazdy służbowe na placu wewnętrznym komendy, co w warunkach zimowych powodowało zamarzanie wody na pojazdach i tworzyło lodową taflę przed garażami.

Kolejnym z pomieszczeń znajdujących się w budynku jest w pełni wyposażony warsztat. Przecinarka plazmowa, prasa hydrauliczna, kompresor, spawarka, wózki z kompletami kluczy, stoły warsztatowe z narzędziami to tylko niektóre elementy, które pozwolą strażakom na dokonywanie drobnych remontów czy napraw. Dzięki temu i dzięki umiejętnościom strażaków zachowana jest ciągła gotowość sprzętu do akcji nawet w przypadku wystąpienia drobnych awarii.

Podczas każdej akcji ratownicy narażeni są – w najlepszym wypadku na zabrudzenie, a w najcięższych zdarzeniach na skażenie różnego rodzaju środkami chemicznymi. W kolejnym z pomieszczeń zaprojektowano miejsce na czyszczenie umundurowania i sprzętu. Nowoczesna pralnica z elektronicznym systemem podawania środków piorących i impregnujących, suszarka do ubrań dużej mocy, kabina do dekontaminacji czy specjalna wanna wykonana ze stali kwasoodpornej, w której można wyczyścić skażone ubranie chemiczne, to urządzenia, na które strażacy czekali od lat, zwłaszcza podczas powrotów z akcji gaśniczych, które odbywały się w warunkach zimowych. Dzięki tym urządzeniom będzie można teraz bardzo szybko wyczyścić a przede wszystkim wysuszyć ubranie specjalne używane podczas działań.

Podczas uroczystości była także okazja, aby podziękować strażakom za ich codzienną służbę. Funkcjonariusze PSP otrzymali z rąk ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka „Krzyże Zasługi” oraz „Medale za Długoletnią Służbę”.
– To Państwa profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie sprawiają, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie – powiedział minister.

W trakcie apelu szef MSWiA wręczył również medal „Młody Bohater”. Medalem został odznaczony Mateusz Krul, który w styczniu bieżącego roku uratował 29-letniego mężczyznę, pod  którym załamał się lód na Wisłoku. Nastolatek natychmiast ruszył z pomocą. Pożyczył od łowiącego niedaleko ryby wędkarza wędkę i podał ją tonącemu mężczyźnie. Dzięki temu udało się go wyciągnąć na brzeg i zapobiec tragedii.

W uroczystym apelu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Bogdan Rzońca, Zbigniew Chmielowiec, Piotr Babinetz, Andrzej Matusiewicz, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Metropolita Przemyski abp Adam Szal, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec oraz władze samorządowe powiatu.

Po uroczystości, w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbyła się konferencja poświęcona inwestycjom realizowanym w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” oraz ich wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia. W konferencji uczestniczyli szefowie służb, którzy referowali realizację tych inwestycji. W konferencji uczestniczyli także komendanci miejscy i powiatowi oraz dowódcy jednostek ratowniczo – gaśniczych PSP z Podkarpacia.

Źródło: KW PSP w Rzeszowie

Fot. mł. bryg. Marcin Betleja, kpt. Marcin Lachnik

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KM PSP w Przemyślu do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kmprzemysl@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166764622