Wypadek autokaru w miejscowości Leszczawa Dolna

17 sierpnia 2018 r. o godzinie 22:15 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu otrzymało zgłoszenie o wypadku drogowym autokaru w miejscowości Leszczawa Dolna.

Do zdarzenia doszło podczas zjazdu po stromej i krętej drodze, na której już wcześniej dochodziło do wypadków komunikacyjnych. Autokar turystyczny zjechał z pasa jezdni, przerwał barierę energochłonną i dachował po stromym zboczu.

Na miejsce zdarzenia jako pierwsze przybyły zastępy OSP KSRG Bircza, OSP KSRG Sufczyna i miejscowa OSP Leszczawa, które wykonały dostęp, ewakuowały osoby uwięzione w przewróconym autokarze, a następnie udzieliły im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Z uwagi na charakter zdarzenia, dużą liczbę osób uczestniczących w wypadku, trudny teren działania i porę nocną do działań ratowniczych zadysponowano 22 zastępy z jednostek ratowniczo-gaśniczych, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG nr 2 Kraków oraz 8 zastępów OSP. W akcji uczestniczyło 96 policjantów, 35 ratowników z grupy bieszczadzkiej GOPR oraz 8 ratowników grupy ratowniczej PCK Przemyśl. Na miejscu wypadku pracował również prokurator.

Autokarem podróżowały 54 osoby. W wypadku zginęły 3 osoby. Uczestnikom wypadku została udzielona pomoc medyczna przez 17 zespołów PRM, które przetransportowały poszkodowanych do szpitali na terenie Podkarpacia. Została im również udzielona pomoc przez zespoły wsparcia psychologicznego z PSP oraz Policji.

Działaniami ratowniczymi kierował podkarpacki komendant wojewódzki PSP wspierany przez będącą na miejscu zdarzenia wicewojewodę podkarpackiego oraz władze samorządowe.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Latusek, KM PSP w Przemyślu

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KM PSP w Przemyślu do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kmprzemysl@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166764622